خانه / دسته‌بندی نشده / روز جهانی عکاسی چه روزی است؟ دلیل انتخاب آن چیست؟

روز جهانی عکاسی چه روزی است؟ دلیل انتخاب آن چیست؟

روز جهانی عکاسی چه روزی است؟

روز جهانی عکاسی که مصادف با 19 آگوست میلادی و 28 مرداد ماه شمسی می باشد، همه ساله به عنوان روز به رسمیت شناخته شدن عکاسی به طور رسمی، گرامی  داشته و در جامعه عکاسین مورد توجه قرار می گیرد. هدف از گرامی داشت روز جهانی عکاسی الهام گرفتن از عکاسان سراسر کره زمین برای به اشتراک گذاشتن یک عکس واحد با یک هدف ساده است، به اشتراک گذاشتن دنیای خود از دریچه دوربین عکاسی. تاریخچه عکاسی ایران که پیشینه ای غنی از دوران قاجار را با خود به همراه دارد نیز از این بزرگداشت جهانی وام گرفته  و 28 مرداد ماه هر سال مصادف با 19 آگوست را به عنوان روز جهانی عکاسی معرفی نموده است.

روز جهانی عکاسی

 

 نحوه انتخاب تاریخ روز جهانی عکاسی

لوئی داگر فیزیکدان فرانسوی در سال ۱۸۳۷ میلادی موفق شد روش داگرئوتایپ را اختراع کند. داگرئوتایپ به این صورت عمل می کرد که به صفحه ‌ای نقره‌ ای، مدتی بخار داده می شد تا نسبت به نور حساس شود، سپس آن را داخل یک دوربین جعبه‌ ای می گذاشتند و با برداشتن عدسی، حدود ۱۵ الی ۳۰ دقیقه، نور از شی مد نظر به صفحه نقره ای تابانده می ‌شد. برای ظاهر شدن تصویر، صفحه را در محلول جیوه با حرارت ۶۵ درجه قرار می ‌دادند تا با چسبیدن ذرات نقره و جیوه، عکس به وجود بیاید. سپس صفحه را در آب سرد قرار داده تا سطح آن پایدار شود، در انتها نیز صفحه را در آب‌ نمک قرار می دادند  تا تصویر نهایی ظاهر شود.

این اولین بار بود که روشی استاندارد برای ظهور تصاویر ثبت شده به وسیله دوربین عکاسی ابداع شد. اختراع “دائرگوتایپ” در 19 آگوست 1837 میلادی توسط دولت فرانسه  به رسمیت شناخته شد و دولت فرانسه آن را به عنوان هدیه ای به جهانیان اهدا کرد. از این رو تاریخ این روز تاثیر گذار در تاریخچه عکاسی جهان به عنوان روز جهانی عکاسی برگزیده و انتخاب شد.

 

دلیل اهمیت روز ملی عکاسی

در روز جهانی عکاسی مردم در سراسر جهان می توانند احساسات خود را از طریق دوربین عکاسی و گرفتن یک عکس به تصویر بکشند و با سایر مردم جهان از طریق هنر عکاسی ارتباط برقرار کنند. در این روز مراسم های یادبود و تجلیل های فراوانی از عکاسان برگزیده به عمل می آید و افراد علاقه مند در این مراسم در رابطه با ایده های عکاسی به بحث و گفتگو می پردازند و از همدیگر و پیشکسوتان این هنر الهام می گیرند. هدف کلی بزرگداشت این روز، تشویق همه کسانی است که در سراسر جهان می خواهند عکاسی را به عنوان یک سرگرمی یا یک مهارت شغلی دنبال کنند.

روز جهانی عکاسی

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب | معرفی تجهیزات لازم و نکات ضروری

عکاسی زیر آب چیست ؟ عکاسی زیر آب فرایند عکس گرفتن در زیر آب است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *