خانه / وبلاگ عکاسی / عکاسی کودک در زمستان با آموزش 10 نکته

عکاسی کودک در زمستان با آموزش 10 نکته

زمستان نمی تواند ما را محدود کند که فقط در داخل خانه عکاسی کنیم. ممکن است بیشتر روزها هوا سرد باشد، اما وقتی خورشید زمستانی پدیدار می شود، زمین را با درخشش گرمابخش خود، به ویژه در زمان غروب، پر می کند. این یادآور آن چیزیست که به زمان طلایی معروف است-تقریبا یک ساعت از قبل از غروب آفتاب. هرچه از استوا فاصله داشته باشید، زمان طلایی محل شما برای عکاسی زودتر شروع می شود. مثلا در لندن یک ساعت و نیم قبل از غروب آفتاب. در اینجا من 10 نکته درباره عکاسی کودک در زمستان ذکر می کنم که می تواند در این چالش جالب به شما کمک کند.

 

1- روز و ساعت را درست انتخاب کنید.

با برنامه ریزی قبلی، یک روز آفتابی را انتخاب کنید و در زمان مناسب (زمان طلایی) در بیرون و آماده عکاسی باشید.

 

2- به بچه ها لباس گرم بپوشانید و مهیای خوشگذرانی باشید.

به بچه ها لباس گرم بپوشانید تا زمانی که بیرون هستید، مدام به خاطر سردی هوا شکایت نکنند. به آن ها بگویید که قرار است برای تفریح بیرون بروید. همچین به آن ها بگویید که پیش از آنکه به محلی که قرار است در آن تفریح کنید بروید، کمی هم عکاسی خواهیم کرد. در دسترس ترین مکان برای خانواده من زمین بازی نزدیک ما بود که فقط 10 دقیقه با پارک فاصله داشت. قبل از رسیدن به زمین بازی به پارک برای عکاسی می رفتیم.

روز و ساعت را درست انتخاب کنید

 

3- در طول عکاسی و بعد از آن نوشیدنی گرم بنوشید.

بهتر است با خود غذای سبک و نوشیدنی گرم به همراه داشته باشید. از ابزارهای تشویقی استفاده کنید. مثلاً بگویید قرار است برای خوردن شکلات داغ به فلان کافه بروید یا فلان رستوران برای غذا و… .

 

4- نور مناسب را بیایید و شروع به عکاسی کنید.

اگر پیاده به محل زمین بازی می روید، احتمالاً در میانه راه بچه ها شروع به بالا و پایین پریدن و بازی با یکدیگر می کنند. به آن ها درباره عکاسی یادآوری کنید و بگویید که نور مناسب این کار است. از آن ها بخواهید تا در میانه راه گاهی برای عکاسی بایستند. اطمینان حاصل کنید که نور فقط از یک سمت می آید، اما به گونه ای به صورت آن ها می تابد که سایه نمی اندازد و یا مستقیم نیست (از نور پخش شده استفاده کنید، مثلاً در سایه یک درخت قرار بگیرید).

نور مناسب را بیایید و شروع به عکاسی کنید

 

5- سریع باشید.

عکاسی کودک در زمستان نیاز به داشتن سرعت عمل است، چراکه لحظات طلایی به سرعت از دست می روند.

از طرفی اگر زیادی با حوصله عکاسی کنید، بچه ها از فرایند عکاسی خسته خواهند شد. از آن ها بخواهید ژست های متفاوتی بگیرند: بایستند، همدیگر را در آغوش بگیرند، با هم بازی کنند، مثلاً هم دیگر را قلقلک دهند (خلاصه کاری کنند که بخندند)، جایشان را با یکدیگر عوض کنند، ژستی که مورد علاقه شان است را بگیرند و مدام ژست شان را عوض کنند. ژست عکس کودک موضوع مهمی است.

اگر تنظیمات دستی استفاده می کنید، یک دیافراگم باز انتخاب کنید. با اینکار عمق میدان وضوح تصویر را کاهش می دهید، یعنی سوژه کاملاً از پس زمینه جدا می شود (پس زمینه مات می شود). سعی کنید روی چشم ها فوکوس کنید تا صورت بچه ها کاملاً واضح (شارپ) باشد.

 سریع باشید

 

6- از نور پشت در جهت افزایش کیفیت کارتان استفاده کنید.

از نوری که از پشت به سوژه می تابد استفاده کنید. بهترین زمان برای انجام این کار در طول ساعت طلایی است: خورشید پایین است، آسمان آبی و قرمز است و نور به خوبی پخش (دیفیوز) شده است و خشن نیست. عکاسی با نور از پشت، چالشی است و نیاز به تمرین و مهارت دارد، چرا که برای عکاسی کودک در زمستان، نور مستقیم به داخل دوربین شما می آید (به دلیل مایل بودن زاویه تابش خورشید، نور جلوی دوربین است و پشت سوژه). در این زمان (زمان طلایی) به خاطر وضعیت خوبی که نور از لحاظ پخش شدگی دارد، به شما کمک می کند بتوانید جلوه های خاصی را عکاسی کنید. مثلاً درخشش نور درموهای بچه ها یا خزهای لباسشان. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله نور پردازی در عکاسی کودک را مطالعه کنید.

از نور پشت در جهت افزایش کیفیت کارتان استفاده کنید

در این حالت ممکن است به یک دیافراگم خیلی باز، حتی نور فلاش و یا یک رفلکتور برای تاباندن نور پشت به صورت چهره نیاز داشته باشید. می توانید از رفلکتور های طلایی، نقره ای یا سفید اسفاده کنید. یا اگر درجایی هستید که رفلکتورهای طبیعی باشند، می توانید از آن ها کمک بگیرید. مثلاً یک دیوار سفید یا رنگ شده با رنگ های روشن. در این حالت بچه ها را بین دیوار (رفلکتور) و خورشید قرار دهید تا نور بازتاب شده از دیوار (رفلکتور) به یک سمت صورت آن ها بتابد. توصیه من استفاده از دیافراگم باز، نورسنجی spot metered (یکی از انواع روش های نورسنجی است که مبنای سنجش نور همان جایی است که نقطه فوکوس قرار دارد و برای مواردی که نور پخش شده در محیط زیاد باشد مناسب است) و تعیین چشم ها به عنوان نقطه فوکوس است.

 

7- مراقب لنز فلر (Lens flare) باشید.

درحالتی که دوربین شما رو به خورشید است و نور ورودی به دوربین زیاد است. احتمال دارد حجم زیاد نور در زاویه ای که قرار گرفته اید عکس شما را خراب کند (معمولاً عکس مات، مه آلود یا شدیداً ضد نور می شود). وقتی در view finder دیدید که نور ورودی چشم شما را می زند، آگاه باشید که احتمالاً با lens flare مواجه هستید (که نتیجه اش می شود همان عکس های مذکور). در این موارد بهتر است به گونه ای زوایه عکاسی تان را عوض کنید که بخشی از نور به صورت مستقیم وارد لنز شود (گوشه های عکس). در این حالت باز هم کمی کیفیت را از دست می دهید، اما بهتر از این است که به تمامی عکس خراب شود.

مراقب لنز فلر (Lens flare) باشید.

 

8- از اشتباهات استقبال کنید.

بنا بر تجربه های شخصی ام، گاهی عدم مهارت کافی، اشتباهات و کامل نبودنم در عکاسی باعث بروز خلاقیت شده است. پس از اینکه اشتباه بکنید، نترسید. به جای این سعی کنید که از اشتباهات درس بگیرید.

از اشتباهات استقبال کنید

 

9- از بعضی جزییات صحنه ها بعد از اتمام پرتره ها عکاسی کنید.

وقتی از بچه ها عکس گرفتید و کار عکاسی پرتره تمام شد، از برخی المان های موجود در صحنه مانند آسمان، درختان، گیاهان، دشت و … عکس بردارید. با گذشت سالیان وقتی به این عکس ها نگاه می کنید، به شما کمک می کنند، حال و هوا، زمان و احساسات آن روز را به یاد آورید. حالا که کار عکاسی پرتره تمام شده است و احتمالاً بچه ها مشغول بازی خودشان هستند، از زمان استفاده کنید و با حوصله المان های جذاب صحنه را پیدا و از آن ها عکاسی کنید.

یادتان باشد زمانی که می خواهید از درختان یا آسمان عکاسی کنید، دیافراگم را کمی ببیندید مثلاً حدود f5/6 یا کمتر (بسته تر). من به تجربه دریافته ام وقتی با لنز واید ( دیافراگم باز) عکاسی می کنم، احتمال وقوع انحراف رنگی (chromatic aberration) بیشتر است. منظور از انحراف رنگی یک اختلال در لنز است که باعث می شود همه رنگ ها (طول موج ها) به شکل کامل وارد لنز نشوند.

از بعضی جزییات صحنه ها بعد از اتمام پرتره ها عکاسی کنید.

 

10- نکته پایانی اما نه کم اهمیت: در پایان به بچه ها پاداش بدهید.

کار عکاسی کودک در زمستان تمام شد حالا وقتش رسیده وعده ای که به بچه ها دادید را عملی کنید. با این کار فرایند عکاسی را به عنوان یک عمل مثبت و شاد در ذهن بچه ها ثبت می کنید. این ترفندی است که من همیشه در آتلیه کودک از آن بهره می برم.

 

منبع: digital-photography-school.com

درباره‌ی پانیذ حسنی

در حوزه عکاسی دیجیتال فعالیت میکنم و برخی محتوا گذاری های سایت پیکسان رو انجام میدم.

همچنین ببینید

آموزش عکاسی کودک با ژست طبیعی

دیگر دوره ژست‌های کلیشه‌ای به سر آمده و ژست‌های طبیعی جایگزین شده‌اند. آیا عکاسی کودک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *