خانه / دسته‌بندی نشده / تدوین فیلم چیست ؟ تدوینگر کیست و کار آن چیست ؟

تدوین فیلم چیست ؟ تدوینگر کیست و کار آن چیست ؟

تدوین فیلم چیست ؟

تدوین فیلم یا ویرایش فیلم یکی از مهمترین مراحل در فرآیند آماده سازی یک فیلم پس از تولید است. تدوین فیلم به طور فزاینده ای شامل استفاده از فناوری دیجیتال است. در اساسی ترین نوع تعریف، ویرایش فیلم در واقع، هنر، تکنیک و تلاشی برای مونتاژ و ایجاد یک دنباله منسجم از مجموعه تصاویر فیلمبرداری شده است. به طور کلی ویرایش و تدوین فیلم کاربردهای پرشماری دارد و در انواع پروسه های فیلمسازی اعم از سینمایی یا مستند، انیمیشن سازی و یا حتی فیلمبرداری های شخصی نظیر فیلمبرداری عروسی مورد استفاده قرار می گیرد. برای تسلط بر اصول تدوین فیلم شما می توانید به یک آموزشگاه فیلمبرداری مراجعه و در کلاس های تدوین آن شرکت نمایید.

تدوین فیلم

 

اهمیت تدوین در فیلمسازی

ساخت فیلم فرآیندی است که شامل جنبه های موثری از قبیل بازیگران، کارگردان، فیلمنامه، نحوه فیلمبرداری و مکان فیلمبرداری می باشد، اما اگر تمام این موارد هم به درستی اجرا شود و همه اعضای یک تیم وظایف خود را به خوبی انجام دهند، باز هم در نهایت این کیفیت فرآیند ویرایش فیلم است که تعیین می کند فیلم شما چه کیفیتی خواهد داشت، چرا که در نهایت چیزی که مردم آن را میبینند از دل فرآیند تدوین یک فیلم پس از تولید آن بیرون می آید. پس کیفیت تدوین یک فیلم از درجه بالایی از اهمیت در صنعت فیلمسازی برخوردار است. تفاوتی ندارد که شما یک فیلم سینمایی میسازید یا یک فیلمبردار عروسی هستید، به هرحال باید از یک تدوینگر خوب استفاده کنید.

 

به چه کسی تدوینگر می گویند؟

یک تدوینگر یا ویرایشگر فیلم، کسی است که ویدئوها، فیلم های از قبل تولید شده، انیمیشن ها و موارد مشابه را برای استفاده هایی نظیر؛ نمایش های تلویزیونی، کلیپ های تبلیغاتی، فیلم های سینمایی و فیلم های شخصی ویرایش می کند. یک تدوینگر باید با فیلمبردار و کارگردان یا مدیر پروژه ارتباط تنگا تنگی داشته باشد تا اطمینان حاصل کند که محصول نهایی مطابق سلیقه مدیر پروژه می باشد.

تدوین فیلم

 

چگونه تدوینگر شویم ؟

گرچه صرفا مدرک دانشگاهی در این زمینه لازم نیست، اما بسیاری از تدوینگران فیلم دارای مدرک لیسانس در یک رشته مرتبط  نظیر تدوین و فیلمسازی هستند. هرچند که آموزشگاه های فیلمبرداری معمولا اقدام به برگزاری کلاس های تدوین فیلم نموده و شرکت کنندگان در این کلاس ها در انتها با اخذ مدرک معتبر از این آموزشگاه ها، قادر به فعالیت در زمینه های مرتبط خواهند بود.

 

یک تدوینگر چه کار می کند ؟

به طور کلی یک تدوینگر وظایف زیر را بر عهده دارد:

  • تسلط بر نرم افزارهای کامپیوتری به منظور افزودن عناوین، تصاویر و صداها به فیلم
  • جدا سازی و اتصال بخش های یک فیلم با کمک نرم افزارهای ویرایشگر
  • مشخص کردن بخش های اصلی فیلم  وحذف بخش های اضافی آن
  • چیدن تمام بخش ها در کنار هم و ایجاد نسخه نهایی یک فیلم
  • افزایش کیفیت کلی فیلم با استفاده از فناوری دیجیتال
  • انتقال نسخه اولیه فیلم ها و ویدئوها به رایانه
  • تهیه انواع DVD ها

یک تدوینگر

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب | معرفی تجهیزات لازم و نکات ضروری

عکاسی زیر آب چیست ؟ عکاسی زیر آب فرایند عکس گرفتن در زیر آب است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *