خانه / دسته‌بندی نشده /  اصول تدوین فیلم | معرفی 5 اصل اساسی در تدوین فیلم

 اصول تدوین فیلم | معرفی 5 اصل اساسی در تدوین فیلم

اصول تدوین فیلم

اصول تدوین فیلم مجموعه موارد و نکاتی است که یک تدوینگر برای اجرای صحیح فرآیند تدوین فیلم باید بر آنها مسلط بوده تا بتواند فیلم های متفاوت را با کیفیت ایده آل ویرایش و تدوین کند. برای تسلط بر اصول تدوین فیلم شما می توانید به یک آموزشگاه فیلمبرداری مراجعه و در کلاس های تدوین آن شرکت نمایید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی مهمترین اصول تدوین فیلم خواهیم پرداخت، پس این مقاله را از دست ندهید.

اصول تدوین فیلم

 

5 مورد از مهمترین اصول تدوین فیلم

اصل اول – ورود اطلاعات به سیستم

اولین کاری که شما باید انجام دهید این است که فیلم های خود را وارد سیستم رایانه ای خود کنید. این جایی است که شما می توانید تمام ویدئوهای خود را در آنجا مرتب کنید،  کلیه کلیپ های قابل استفاده را برش دهید، فیلم های غیر قابل استفاده را در سطل آشغال قرار دهید و موارد مهم را برچسب گذاری کنید. زمانی که فیلم ها را برچسب گذاری می کنید این مرتب سازی هنگامی که بعدا در جستجوی یک قسمت خاص از یک صحنه خاص هستید، می تواند سبب صرفه جویی در زمان برای شما شود. ورود فیلم به سیستم اولین مرحله و اولین اصل تدوین فیلم است که می تواند در همان ابتدا نمایانگر کیفیت کلی فیلم و نقاط وضعف قوت آن باشد.

 

اصل دوم – ترتیب بندی و سازماندهی

در این مرحله شما می توانید تمام فیلم های ثبت شده را به دقت مشاهده کنید و آن را در یک جدول زمانی متناسب با داستان فیلم ترتیب دهید. برای فیلم های بلند، این می تواند یک کار طاقت فرسا و طولانی باشد و نیازمند دقت خاصی می باشد. سازماندهی و ترتیب بندی بخش های مختلف یک فیلم به طور کلی یکی از مهمترین اصول تدوین فیلم است، چرا که اگر در این مرحله کوچکترین اشتباهی انجام شود جبران آن منجر به صرف زمان زیادی خواهد شد.

اصول تدوین فیلم

 

اصل سوم – برش کلی

در این مرحله تدوینگر پس از ترتیب بندی و سازماندهی کلیپ ها و بخش های مختلف یک فیلم کنار هم، به بررسی کامل فیلم از ابتدا تا انتها می پردازد و بخش هایی که به نظر بیش از حد طولانی  و یا غیر ضروری می آید را با نظر و هماهنگی کارگردان یا مدیر پروژه حذف می کند، به این پروسه برش کلی می گویند.

 

اصل چهارم – برش جزئی

برش جزئی یکی از مهمترین اصول تدوین فیلم می باشد که باید پروسه انجام آن به دقت و سر حوصله انجام شود. در این مرحله تدوینگر باید به دقت سکانس ها و بخش های مختلف فیلم را زیر نظر بگیرد و موارد جزئی مانند پلک زدن متعدد یک بازیگر و یا صحنه هایی که سکوت بیش از حدی بر فضا حاکم است را با نظر کارگردان یا مدیر پروژه پاک کند.

 

اصل پنجم – برش نهایی

اصل پنجم و مهمترین اصل تدوین فیلم که به برش نهایی معروف است، در واقع انعکاس دهنده زحمات کل اکیپ فیلمبرداری و بازیگران می باشد و محصول نهایی از دل این مرحله بیرون می آید. در این مرحله، تدوینگر روی لحظه اتصال سکانس ها به یکدیگر تمرکز دارد و باید فریم مناسب را برای برش انتخاب کند و به گونه ای بخش های مختلف یک فیلم را به هم  متصل کند که بیننده متوجه ناپیوستگی یا از هم گسسستگی پروسه فیلمبرداری نشود.

تدوینگر

 

جمع بندی

تدوین فیلم در واقع مرحله ای از فیلمسازی است که روح نهایی را در کالبد یک فیلم می دمد و به آن هویت و شخصیت می بخشد. روش ترکیب صدا  با تصویر، تاثیر بسیار مهمی بر بیننده فیلم دارد. به طور مثال؛ عدم  وضوح و یا هماهنگی صدا با تصویر در برخی از سکانس های فیلم یا دیر کات شدن و یا زود شروع شدن دو سکانس به هم چسبیده می تواند سبب افت کیفیت فیلم شود و بیننده را فراری دهد. از این رو اجرای صحیح اصول تدوین فیلم امری بسیار مهم در فرآیند فیلمسازی بوده که با رعایت و اجرای دقیق و اصولی آن می توان اثری تماشاگر پسند را خلق و ارائه داد.

 

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب | معرفی تجهیزات لازم و نکات ضروری

عکاسی زیر آب چیست ؟ عکاسی زیر آب فرایند عکس گرفتن در زیر آب است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *