خانه / دسته‌بندی نشده / ابزارهای فتوشاپ | آموزش مهمترین ابزارهای فتوشاپ

ابزارهای فتوشاپ | آموزش مهمترین ابزارهای فتوشاپ

ابزارهای فتوشاپ

ابزارهای فتوشاپ و یادگیری نحوه کار آن ها یکی از مهمترین الزامات در یادگیری فتوشاپ می باشد. فتوشاپ نرم افزاری کابردی و پیچید است و بدیهی است که تسلط بر هر نرم‌ افزاری که قابلیت‌ های پر ‌شماری داشته باشد، با سختی های هم روبرو می باشد. فتوشاپ محبوب ‌ترین و پرکاربرد ترین نرم ‌افزار طراحی گرافیک و ویرایش عکس در سراسر دنیاست. شما با مراجعه به یک آموزشگاه عکاسی و شرکت در دوره فتوشاپ آن می توانید تسلط کاملی بر ابزارهای فتوشاپ پیدا کنید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به آموزش نحوه کارکرد مهمترین ابزارهای فتوشاپ به شما خواهیم پرداخت.

ابزارهای فتوشاپ

 

اهمیت آموزش ابزارهای فتوشاپ

نرم افزار Adobe Photoshop یکی از مهمترین نرم افزارهای طراحی گرافیک در جهان است که توسط متخصصان بی شماری در زمینه طراحی گرافیک، طراحی وب، تولید محتوای چندرسانه ای، تولید محتوای تصویری، ساخت بازی ها وصنعت مهندسی مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که بر ابزارهای فتوشاپ تسلط کامل دارند می تواند در حوزه های کاری زیر مشغول به فعالیت شوند.

 • طراحی لوگو
 • طراحی وب
 • طراحی محتوای چندرسانه ای
 • طراحی گرافیک
 • طراحی محتوای آموزش الکترونیکی
 • طراحی بازی
 • طراحی معماری
 • حوزه عکاسی

 

مزایای یادگیری ابزارهای فتوشاپ

فتوشاپ به عنوان یک استاندارد صنعتی برای متخصصان گرافیک معرفی شده است. این ابزار ویرایشگر تصویر، مبتنی بر پیکسل است و با دیگر نرم افزارهای Adobe برای ویرایش رسانه ها، و انیمیشن ارتباط تنگاتنگی دارد. فتوشاپ به دلیل تعداد ابزارها، فیلترها و جلوه های بصری که دارد، بسیار محبوب است.

 جدا از ویرایش تصویر، نرم افزار Photoshop به کاربر ویژگی های زیر را ارائه می دهد:

 • دسترسی به گرافیک های دیجیتال
 • افزایش، کاهش و تغییر رنگ پیکسل های موجود در تصویر
 • ایجاد یا تغییر پس زمینه تصاویر
 • ساخت تصاویر سه بعدی
 • ساخت انیمیشن یا گیف

 

آموزش مهمترین ابزارهای فتوشاپ

نوار ابزار فتوشاپ یا Toolbar

نوار ابزار مهم ‌ترین بخش در فتوشاپ است. وقتی فتوشاپ را اجرا می کنید، نوار ابزار که یک نوار باریک و بلند است که در سمت چپ نرم افزار قابل مشاهده است. اگر نوار ابزار را مشاهده نمی کنید می توانید از طریق گزینهWindow  بخش Tools را انتخاب کنید. با توجه به اینکه آموزش جزئیات مربوط به تمامی ابزارهای فتوشاپ در یک مقاله امکان پذیر نمی باشد، اما ما قصد داریم به صورت اجمالای و کاربردی وظیفه هریک از ابزارهای اصلی فتوشاپ را برای شما شرح دهید.

ابزارهای فتوشاپ

 

Move Tool

این ابزار از بالا اولین ابزار در Toolbar است و برای جابجا کردن بخش هایی از یک تصویر و یا متن نوشته شده روی عکس به کار می ‌رود. برای استفاده از این ابزار، باید آن را از Toolbar انتخاب و سپس روی هر قسمتی که قصد دارید آن را جابجا کنید، کلیک کنید و آن را به قسمت دلخواه جابجا کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید ازکلید میانبر V نیز استفاده کنید.

 

Marquee

این ابزار برای انتخاب یا گزینش بخشی از تصویر به کار می ‌رود. اگر این ابزار را انتخاب کنید و روی قسمتی از تصویر کلیک نمایید، می‌توانید یک قاب مستطیلی در تصویر ایجاد کنید. اگر در این حالت کلید Shift را نگه دارید، این قاب، به یک قاب مربعی تبدیل می شود. هنگام انتخاب این ابزار، شما می توانید اشکال هندسی دیگری نظیر بیضی یا دایره را نیز انتخاب کنید. برای استفاده از این ابزار شما می توانید از کلید میانبر M نیز استفاده کنید.

 

Lasso

این ابزار نیز برای انتخاب بخشی از تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. با انتخاب  این ابزار شما می ‌توانید هر بخشی از تصویر را به صورتی که که خودتان می‌خواهید، انتخاب کنید. زمانی که این ابزار را انتخاب می کنید، می ‌توانید با درگ کردن، موس را به هر نقطه ای که مد نظرتان است ببرید و در هر فضایی که دوست دارید، آزادانه بکشید و بخشی از تصویر را انتخاب کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر L نیز استفاده کنید.

Lasso ابزار فتوشاپ

 

Magic Wand

به وسیله این ابزار شما می توانید روی یک نقطه از تصویر کلیک نموده و نرم افزار به صورت خودکار تمام نقاط مشابه از لحاظ رنگ را انتخاب می‌ کند. از این ابزار معمولا برای جدا کردن پس ‌زمینه‌ یک تصویر استفاده می ‌شود. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر W نیز استفاده کنید.

 

Crop Tool

این ابزار یکی از مهمترین ابزارهای فتوشاپ می باشد که  برای برش بخشی از یک تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از این ابزار شما می‌ توانید یک تصویر را به اندازه‌ دلخواه از زوایای مختلف برش دهید. برای استفاده از این ابزار می تواند از کلید میانبر C نیز استفاده کنید.

 

Eyedropper

این ابزار که به قطره ‌چکان معروف است، به منظور نمونه برداری از رنگ یک قسمت از تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. اگر با این ابزار روی هر قسمت از تصویر کلیک نمایید، رنگ آن قسمت  نمونه ‌برداری می ‌شود. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر I استفاده کنید.

 

Healing Brush

این ابزار به شما این امکان را خواهد داد که از یک بخش تصویر نمونه ‌برداری و آن نمونه را در قسمت دیگری از تصویر قرار دهید. مثلا فرض کنید که قسمتی از چهره یک فرد کاملا صاف وشفاف و قسمت دیگر دارای جوش یا زائده های پوستی می باشد. به وسیله این ابزار شما می توانید از قسمت بی نقص صورت، نمونه برداری کرده و آن روی قسمتی که جوش دارد قرار دهید. پس از انجام این کار، فتوشاپ به صورت خودکار این نقطه را با نقاط پیرامون خود تطبیق داده و یکنواختی ایده آلی ایجاد می‌ کند. برای استفاده از ابزار کاربردی می توانید از کلید میانبر J استفاده کنید.

Healing Brush ابزار فتوشاپ

 

Paintbrush and Pencil

این ابزار یکی از مهمترین ابزارهای فتوشاپ می باشد که به قلمو معروف است. این ابزار دقیقا مانند قلمو برای کشیدن روی تصویر به کار می ‌رود. نوک قلمو می ‌تواند به صورت گرد، مستطیلی و یا اشکال دیگر باشد. در فتوشاپ انواع مختلفی از قلموها در سایزها و اشکال مختلف وجود دارد. مداد، یکی دیگر از ابزارهای این مجموعه است و نحوه عملکرد آن مثل مداد در دنیای واقعی است. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر B نیز استفاده کنید.

 

Clone Stamp

این ابزار دقیقا شبیه ابزار Healing Brush است. یعنی شما با استفاده از آن می توانید یک بخش از تصویر را نمونه ‌برداری و در قسمت دیگر تصویر قرار دهید، با این فرق که بعد از استفاده از این ابزار، فتوشاپ دیگربه صورت خودکار تصویر را یکنواخت نخواهد کرد. برای استفاده از این ابزار می توانید ازکلید میانبر S نیز استفاده کنید.

 

History Brush

فتوشاپ این ویژگی را دارد که فعالیت‌های شما را درون حافظه خود ثبت و ذخیره سازی می ‌کند. با استفاده ابزار History Brush می‌ توانید تغییراتی که روی یک تصویر اعمال کرده ‌اید را پاک کرده و یا تصویر به حالت ابتدایی خود برگردانید. اگر این ابزار را انتخاب نمایید و آن را روی بخشی از تصویر بکشید، آن بخش به حالت ابتدایی و قبل از اعمال تغییرات و ویرایش ها بر می گرد. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر Y نیز استفاده کنید.

 

Eraser Tool

این ابزار در واقع نوعی براش به حساب می آید و کاملا مشابه  Paintbrush است با این فرق که کار اصلی آن پاک کردن بخشی از تصویر است. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر E نیز استفاده کنید.

 

Paint Bucket and Gradient Tools

با استفاده از ابزار Paint Bucket شما این امکان را خواهید داشت که ناحیه مورد نظر خود را با رنگ مد نظرتان پر کنید. ابزار Gradient نیز برای پر کردن یک قسمت از تصویر با یک طیف رنگی دلخواه می باشد. مثلا فرض کنید که قصد دارید یک مربع را با طیف رنگی که از سبز به زرد میرود پر کنید، برای این کار باید از ابزار Gradient استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر G استفاده کنید.

Paint Bucket and Gradient Tools ابزار

 

Blur, Sharpen, and Smudge Tools

این ابزارها که از مهمترین ابزارهای فتوشاپ می باشند، در واقع نوعی براش هستند و مانند Paintbrush کار می‌ کنند، با این فرق که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند.

 • Blur: برای بلوری کردن یا به اصطلاح مات کردن یک بخش از تصویر مورد استفاده قرار میگیرد.
 • Sharpen: به منظور شفاف‌ سازی کردن یک بخش از تصویر استفاده می‌ گردد.
 • Smudge: به منظور ترکیب یک نقطه از تصویر با نقاط مجاور آن به کار می ‌رود.

 

Burn, Dodge, and Sponge Tools

 کار با این ابزارها دقیقا مشابه کار با ابزار Paintbrush است. کاربرد این ابزارها تغییر شدت نور و رنگ تصویر می باشد.

 • Burn: برای تیره ‌تر کردن تصویر استفاده می شود.
 • Dodge: برای روشن‌ تر کردن تصویر استفاده می شود.
 • Sponge: برای افزایش یا کاهش دمای رنگ استفاده می شود.

برای استفاده از این ابزارها می توانید از کلید میانبر O نیز استفاده کنید.

 

Pen Tool

ابزار Pen یکی از کاربردی ترین ابزارهای فتوشاپ می باشد. با استفاده از این ابزار شما می توانید با ایجاد مسیر، اشکال دلخواه خود را ایجاد کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر P نیز استفاده کنید.

 

Type Tool

این ابزار برای اضافه کردن متن یا نوشته به طرح یا عکس مورد نظر استفاده می‌ گردد.

 • Horizontal Type Tool: برای ایجاد یک متن افقی
 • Vertical Type Tool: برای ایجاد یک متن عمودی

برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر T نیز استفاده کنید.

ابزارهای فتوشاپ

 

Path Tool

این ابزار کاملا مشابه ابزار Move Tool می باشد با این فرق که که فقط برای جابجایی مسیرها از آن استفاده می شود. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر A نیز استفاده کنید.

 

 Shape Tool

با استفاده از این ابزار می‌ توانید از اشکال متعددی نظیر؛ بیضی، مستطیل، مربع وسایر اشکال چند ضلعی استفاده کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر U نیز استفاده نمایید.  

 

Hand Tool

اگر قصد دارید روی بخشی از تصویر یا طرح خود در فتوشاپ که روی آن زوم نموده اید، درگ کنید، می‌توانید با این ابزار تصویر را به راحتی جابجا و در سراسر تصویر حرکت کنید. برای استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر H نیز استفاده کنید.

 

Zoom Tool

کاربرد اصلی این ابزار بزرگنمایی می باشد. اگر میخواهید یک تصویر را بزرگ تر ببینید و جزئیات آن را به دقت زیر نظر بگیرید، باید از این ابزار استفاده کنید. اگر قصد دارید روی قسمتی از تصویر کوچکنمایی کنید، باید کلید Alt را روی کیبورد نگه داشته و روی صفحه کلیک کنید. بری استفاده از این ابزار می توانید از کلید میانبر Z نیز استفاده کنید.

Zoom Tool

 

Color Selection Tools

این ابزار از مهمترین ابزارهای فتوشاپ می باشد. از این ابزار برای مدیریت رنگ‌ها استفاده می‌ شود. دو رنگ در این ابزار وجود دارد که رنگ بالایی به Foregrand و رنگ پائینی به Background معروف است. در واقع Foregrand رنگی می باشد که براش‌ های شما از آن استفاده خواهند کرد، Background نیز رنگ بک‌ گراند اصلی شما بوده و زمانی که بخواهید چیزی را حذف کنید، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. دو مربع بسیار کوچک در بالای این ابزار دیده می شود که اگر روی آن کلیک کنید، Background و  Foregrandبه صورت پیشفرض سیاه و سفید خواهند شد و اگر روی آیکون دو فلش کلیک نمایید، رنگ‌های Background و  Foregrand با هم عوض خواهند شد.

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب | معرفی تجهیزات لازم و نکات ضروری

عکاسی زیر آب چیست ؟ عکاسی زیر آب فرایند عکس گرفتن در زیر آب است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *