خانه / دسته‌بندی نشده / نورپردازی در فیلمبرداری | بررسی انواع نورپردازی در فیلمبرداری

نورپردازی در فیلمبرداری | بررسی انواع نورپردازی در فیلمبرداری

نورپردازی در فیلمبرداری

نورپردازی در فیلمبرداری و شناخت اصول و تکنیک های آن یکی از مهمترین موارد در فیلمبرداری می باشد. تجهیزات نورپردازی یکی از مهمترین تجهیزات فیلمبرداری می باشد که شناخت کاربرد و نحوه عملکرد این تجهیزات تاثیر به سزایی روی کیفیت فیلمبرداری شما می گذارد. نورپردازی ضعیف می تواند کیفیت فیلم را تحت تاثیر قرار دهد و یک نورپردازی قوی می تواند بینندگان را ترغیب کند تا جذب فیلم شما شوند و از دیدن آن لذت ببرند. برای تسلط  بر اصول نورپردازی در فیلمبرداری شما باید به یک آموزشگاه عکاسی مراجعه و در کلاس فیلمبرداری آن شرکت نمایید. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی نکات مهم و انواع روش های نورپردازی در فیلمبرداری خواهیم پرداخت.

نورپردازی در فیلمبرداری

 

انواع نورپردازی در فیلمبرداری

نورپردازی سه نقطه ای

نورپردازی سه نقطه ای یکی از متداول ترین انواع نورپردازی در فیلمبرداری است. نورپردازی سه نقطه ای شامل سه نوع نورپردازی می شود:

  • key Light
  • Fill Light
  • Back light

key Light

چراغ اصلی یا چراغ کلیدی که موسوم به  key Lightمی باشد، مستقیم ترین منبع نور است که موضوع اصلی صحنه را روشن می کند. پر کردن نور و نورپردازی بسیار مهم است، اما نور اصلی اکثرا روشنایی اصلی صحنه فیلمبرداری را تکمیل می کنند. یکی از مهمترین عواملی که باید به خاطر بسپارید این است که منبع نور اصلی در سمتی که دوربین روی سوژه اصلی تمرکز کرده است، قرار بگیرد. سپس می توانید با نور بازی کنید تا مکان دقیقی را که برای صحنه لازم است پیدا کنید. تنظیم زاویه و ارتفاع نور می تواند ظاهر کل صحنه را تغییر دهد.

key Light

 

Fill Light

چراغ های پر کننده که به Fill Light معروف هستند برای پر کردن نور به کار می روند و پس از قرار دادن چراغ های کلیدی نصب می شوند. احتمالا هنوز هم برخی از مناطق تاریک می باشد و نور اصلی در آن مناطق وجود ندارد، بنابراین برای روشنایی این مناطق تاریک باید از چراغ های پر کننده استفاده شود. هنگام قرار دادن چراغ های پر کننده در فرآیند نورپردازی در فیلمبرداری باید اطمینان حاصل کنید که آنها بیش از حد قوی یا خیلی سبک نیستند.

اگر نورپردازی پرکننده بیش از حد قوی باشد، در واقع می تواند سایه های خاص خود را ایجاد کند  و این همان مشکلی است که قرار است چراغ های پرکننده آن را از بین ببرند. اگر این چراغ ها بسیار سبک و ضعیف باشند نیز ممکن است همه مناطق سایه دار را به درستی پر نکند. اگر این چراغ ها بیش از حد قوی باشند، روش های مختلفی برای کاهش نور وجود دارد. بسته به نوع روشنایی که استفاده می شود، ممکن است با استفاده از کاهنده ها، نور  پر کننده ها  کم رنگ شود. در غیر این صورت، می توان نور را از سوژه دور کرد. از فیلترها و ژل های با چگالی خنثی نیز می توان برای کاهش موثر نور استفاده کرد.

 

Back light

نورپردازی از پشت یا Back light همانطور که از نام آن پیداست، نوعی نورپردازی است که در پشت موضوع اصلی قرار می گیرد. اگر تضاد کافی وجود نداشته باشد، یا اگر سوژه با محیط بیش از حد مخلوط شده باشد، از نورپردازی پشتی برای روشن کردن سوژه استفاده می شود تا جلوی آن برجسته شود. دوربین به خوبی با استفاده از سوژه  و پیش زمینه، به این نور پاسخ می دهد و باعث می شود کل صحنه مستقیما روی آن موضوع متمرکز شود.

از دیمرها می توان برای کنترل موثر روشنایی از پشت استفاده کرد. همان طور که در مورد چراغ های کلیدی و پر کننده ها از فیلترها استفاده می شود در اینجا نیز از فیلترها و ژل های چگالی خنثی استفاده می شود تا در صورت لزوم باعث کاهش نور پشتی شوند. قرار دادن چراغ ها در ارتفاعات مختلف، می تواند راه حل مناسبی باشد، فقط مطمئن باشید که نور به طور تصادفی و یا به طور مستقیم به سمت دوربین چشمک نمی زند، زیرا این امر می تواند باعث بروز حواس پرتی شده  و می تواند باعث ایجاد مشکل در فیلم شود.

 

نورپردازی طبیعی در فضای باز

اگر در ساعات ابتدایی صبح تا بعد از ظهر در بیرون از خانه فیلمبرداری می کنید، ممکن است در حال حاضر تمام روشنایی مورد نیاز خود را در دسترس داشته باشید. نورپردازی طبیعی می تواند بهترین نوع روشنایی در بسیاری از شرایط فیلمبرداری در فضای باز باشد. با این وجود، به دلیل برنامه ریزی و تغییرات در پیش بینی های هواشناسی، همیشه نمی توان در ساعت دقیقی از روز با اطمینان کامل برای فیلمبرداری در فضای باز اقدام کرد. بنابراین ممکن است گاهی مجبور به استفاده از نور مصنوعی در فضای باز شوید.

شما می توانید از نور خورشید به عنوان نور پس زمینه استفاده کنید، زیرا درخشش خوبی در اطراف سوژه ایجاد می کند. خورشید همچنین به طور معمول منعکس کننده سایه اشیاء محیط است و از اشیاء پیرامون خود برای بازتاب نور محیط استفاده می کند. این امر به کاهش نیاز به نور مصنوعی کمک می کند، اگرچه در ساعات مختلف روز، ممکن است همراه با نور طبیعی نیاز به استفاده از نور مصنوعی نیز پیدا کنید.

فیلمبرداری با نورپردازی طبیعی

 

تغییر رنگ

برای نورپردازی در فیلمبرداری در بعضی اوقات استفاده از نور کافی نیست و برای برجسته کردن صحنه باید از رنگهای اضافی استفاده کرد. برای تغییر سریع رنگ روشنایی، می توان از ورق های رنگی (ژل های رنگی) استفاده کرد. این ورق ها، رنگی هستند اما هنوز هم می توانند از نور کافی عبور کنند تا به درستی صحنه را روشن کنند. رنگ به افزودن درام، انرژی و هیجان به صحنه کمک می کند. اگرچه ممکن است استفاده از برخی  رنگ های خاص برای یک صحنه طبیعی به نظر نرسد، اما به هر حال ممکن است از آنها استفاده شود. فقط مطمئن باشید که در استفاده از رنگ های غیر طبیعی بیش از حد افراط نکنید، زیرا در صورت استفاده بیش از حد، این می تواند برای بیننده ناخوشایند باشد.

 

کنتراست

کنتراست در واقع ایجاد تفاوت درخشندگی رنگ در اشیاء مختلف می باشد که باعث تفاوت آنها از یکدیگر می‌ شود. کنتراست یکی از ویژگی های تعیین کننده فیلم است. کنتراست می تواند برای روشن یا تاریک کردن اشیاء و سایه ها، روشن کردن سوژه ها یا سایر اشیاء خاص و ایجاد نور مناسب برای چهره ها و کلوزآپ ها استفاده شود. کنتراست ضعیف می تواند یک فیلم را برای بیننده گیج کننده کند و باعث شود او از موضوع اصلی فاصله بگیرد.

از f-stop معمولا برای تعیین نسبت کنتراست مناسب استفاده می شود. از امتحان کردن روش های مختلف تا زمانی که نور مناسب را برای صحنه خود پیدا نکردید، نترسید. به خاطر داشته باشید که کارگردانان به دلایل مختلف از جمله نورپردازی نادرست، اغلب ده ‌ها بار یک صحنه را  فیلمبرداری می کنند.

نورپردازی در فیلمبرداری

 

نتیجه گیری

برای ایجاد مناسب ترین نورپردازی در فیلمبرداری برای موقعیت های متعدد و محیط های مختلف روشنایی، مهارت و تجربه لازم است. دانستن استفاده صحیح از روشنایی سه نقطه ای،  کنتراست، رنگ ها و نورپردازی داخلی و خارجی می تواند این اطمینان را به شما بدهد که فیلم شما مشکلی از بابت نورپردازی در صحنه نخواهد داشت. آزمایش و خطا با استفاده از رنگ های مختلف، سطوح مختلف ارتفاع، فیلترها و کاهش و افزایش نور به شما این امکان را  می دهد تا به هدف خود برسید و به شما کمک می کند فیلمی را ایجاد کنید که مردم مایل به تماشای آن باشند.

 

 

درباره‌ی مهرداد صادقی زاده

همچنین ببینید

عکاسی زیر آب

عکاسی زیر آب | معرفی تجهیزات لازم و نکات ضروری

عکاسی زیر آب چیست ؟ عکاسی زیر آب فرایند عکس گرفتن در زیر آب است. …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *